ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ >

Ασημένια η Στεφανίδη στο άλμα επί κοντώ

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου νέων (έως 22 ετών), με ατομικό ρεκόρ 4,45μ. (προηγούμενο 4,42).

Ήταν το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην διοργάνωση, μετά τα χρυσά της Βούλας Παπαχρήστου στο τριπλούν και του Λυκούργου Τσάκωνα στα 200μ. Στη συνέχεια, η 21 ετών άλτρια του Παναγιώτη Συμεωνίδη επιχείρησε να υπερβεί τα 4,55μ., χωρίς επιτυχία.

Το χρυσό πήρε η Βρετανίδα Χόλι Μπλίσντεϊλ (έχει ρεκόρ 4,70), που είχε περάσει τα 4,55 και συνέχιζε στα 4,66, για να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνων (4,65 της Ρωσίδας Γελένα Ισινμπάγεβα από το 2003), και το χάλκινο η Γερμανίδα Αννίκα Ρόλοφ με 4,40 (ατομικό ρεκόρ).

Η Λορέλα Μάνου περιορίσθηκε στα 3,90μ., τα οποία υπερέβη με την 2η προσπάθεια, όπως και τα 3,80. Μετά απέτυχε τρεις φορές στα 4μ. Στον προκριματικό είχε πηδήσει 4,15. Όπως είπε, ο βασικός στόχος της σε αυτή την διοργάνωση ήταν η πρόκριση στον τελικό.

Η εθνική ομάδα 4Χ100μ., με τους Κώστα Κουτσουκλάκη, Μιχάλη Δαρδανελιώτη, Στράτο Φραγκούλη και Λυκούργο Τσάκωνα, δεν τερμάτισε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νέων, διότι έπεσε η σκυτάλη στην τελευταία αλλαγή.

«Δεν την έπιασα καλά, μου γλίστρησε, δεν μπορώ να σκεφθώ τι ακριβώς συνέβη», είπε ο Τσάκωνας.

Οι αθλητές επεσήμαναν ότι, αν ο ΣΕΓΑΣ θέλει να έχουμε καλές ομάδες σκυταλοδρομίας, πρέπει οι αθλητές να συγκεντρώνονται τουλάχιστον δέκα ημέρες πριν από τους αγώνες και να κάνουν αλλαγές. Τόνισαν δε πως ο Φραγκούλης με τον Τσάκωνα πρώτη ημέρα σήμερα έκαναν αλλαγές. «Μπορούσαμε να κάνουμε κάτω από 40''. Δεν θα παίρναμε κάποια σπουδαία θέση, αλλά θα ήταν καλή επίδοση», είπαν. Χαρακτήρισαν, πάντως, επιτυχία την πρόκριση στον τελικό.

* Οι αθλητές και αθλήτριες που κατέκτησαν τα μετάλλια κατά την 4η και τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου Νέων (Α-Γ) στην Οστράβα της Τσεχίας, είναι οι εξής: