ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ >

Κρίσιμο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ ΑΕΚ, ΠΑΟ

Το σημερινό ντέρμπι (19:30) ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο δεσπόζει στο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Τόσο οι «κιτρινόμαυροι» όσο και οι «πράσινοι» χρειάζονται πάση θυσία βαθμούς μετά τις ήττες τους την περασμένη αγωνιστική, προκειμένου να μείνουν εντός των στόχων τους.

Η μεν ΑΕΚ για να μη θέσει σε κίνδυνο τη συμμετοχή της στα πλέι οφ και ο δε Παναθηναϊκός για να παραμείνει σε τροχιά τίτλου, μετά την υποχώρησή του από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από τη μεριά του, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που διανύει μία εξαιρετική περίοδο φόρμας, κάτι που επιβεβαίωσε και στο Χάρκοβο κόντρα στη Μέταλιστ για το Europa League, υποδέχεται σήμερα (17:15) τον ανεβασμένο Άρη στο γήπεδο «Καραϊσκάκη», με αποκλειστικό στόχο να διατηρηθεί στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Με σοκ μεγατόνων μοιάζει για τον ΠΑΟΚ η εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης με 2-3, καθώς ήρθε μία αγωνιστική μετά τη σημαντική του νίκη με 2-0 μέσα στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού. Όμως, αν κοιτάξουμε την πορεία του Αστέρα, μόνο σοκ δεν αποτελεί, αφού η ομάδα της Αρκαδίας παραμένει αήττητη στο δεύτερο γύρο με 8 νίκες και μία ισοπαλία, ενώ η νίκη της μέσα στην Τούμπα ήταν το τέταρτο διαδοχικό της «διπλό»! Το πιο σοκαριστικό για τον ΠΑΟΚ ήταν το πώς ήρθε αυτή η ήττα, αφού δεν συμβαίνει κάθε μέρα ο ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα του να βρίσκεται ήδη από το 17' να χάνει με 0-3!

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Περόνε με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, ενώ με πανομοιότυπο τρόπο ο Ναβάρο στο 10ο έγραψε το 0-2. Πριν οι γηπεδούχοι καταλάβουν τι τους... βρήκε, ο Περόνε βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 0-3. Παρ' όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθεί και στο 31ο λεπτό μείωσε με τον Γεωργιάδη, ενώ ξαναμπήκε για τα καλά στο παιχνίδι στο 54ο λεπτό, όταν ο Γεωργιάδης με ωραίο σουτ έκανε το 2-3. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε μοναδική ευκαιρία να σώσει την παρτίδα, όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λίνο υπέκυψε προφανώς στο άγχος της στιγμής και έστειλε τη μπάλα άουτ, με το 2-3 να παραμένει ως τελικό σκορ.

Άλμα τετράδας για τον Ατρόμητο μετά τη νίκη του με 2-0 επί της Δόξας Δράμας. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με γκολ των Μπρίτο (65') και Μήτρογλου (74') και εκτόπισαν από την τέταρτη θέση την ΑΕΚ, της οποίας τη βαθμολογική απώλεια εύχονται, προκειμένου να παραμείνουν εκεί.

Τρίτη σερί εντός έδρας ήττα για τον ΟΦΗ που, αν και είχε δοκάρι με τον Λόπεζ στο 28ο λεπτό και ήταν συνολικά καλύτερος του Πανιωνίου, εν τούτοις υποχρεώθηκε σε ήττα από τους «κυανέρυθρους» με γκολ που πέτυχε στο 84ο λεπτό ο Πιερ. Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Πανιωνίου έπειτα από 5,5 (!) μήνες δίνει, παράλληλα, πολύτιμη βαθμολογική ανάσα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, ενώ ο ΟΦΗ αξίζει να σημειωθεί ότι, όχι μόνο έκανε την τρίτη του διαδοχική ήττα μέσα στην έδρα του, αλλά σε αυτές τις τρεις ήττες δεν έχει σκοράρει ούτε μία φορά.

Σε ό,τι αφορά τη μάχη για τη σωτηρία, ξεχωρίζουν την Κυριακή τα παιχνίδια Κέρκυρα - Ξάνθη, ΠΑΣ Γιάννινα - Λεβαδειακός και Παναιτωλικός - Εργοτέλης.